Program Draw 3 pozwala użytkownikowi na definiowanie własnych parametrów za pomocą formuł języka LUA. Utworzone przez siebie parametry możesz dodać do swoich zestawów wykresów (patrz: Sekcja 3.13).
W celu zdefiniowania własnego parametru wybierz z menu Narzędzia a następnie Parametry użytkownika (możesz też skorzystać ze skrótu klawiszowego Ctrl + U). Pojawi się poniższe nowe okno:
Przyciski Nowy, Edytuj i Usuń służą do tworzenia nowego, edycji lub usuwania istniejącego parametru. Tworząc lub edytując parametr musisz określić:
Nazwę parametru - dowolny ciąg znaków identyfikujący parametr.
Sposób liczenia średniej - czy najpierw liczymy formułę dla wszystkich próbek i później wyciągamy średnią z tych próbek, czy też formułę stosujemy do wyliczonych średnich.
Precyzję wyświetlania parametru (ilość miejsc po przecinku).
Symbol jednostki parametru.
Opcjonalnie - datę startową parametru - jest to wskazówka dla programu kiedy ma skończyć szukać wstecz wartości parametru. Przykładowo, dla parametru o stałej wartości liczbowej nie można w prosty sposób stwierdzić, w jakim zakresie dat parametr jest określony - tak naprawdę określony jest dla wszystkich dat. Podając datę startową podpowiadamy programowi, żeby nie szukał wartości parametru przed podaną datą.
Konfigurację bazową dla parametru - konfiguracja ta określa np. zakres dat w których będzie liczony parametr.
Samą formułę wstawiamy w okienko formuły, piszemy ją w języku skryptowym LUA - możesz używać wyrażeń arytmetycznych, odwoływać się do wartości innych parametrów. Więcej na ten temat znajdziesz w rozdziale Sekcja 3.21 oraz w dokumentacji technicznej systemu SZARP.
Przy tworzeniu formuły przydatne są umieszczone pod okienkiem formuły przyciski:
< cofa ostatnią zmianę formuły.
> powtarza ostatnią zmianę formuły.
+, -, *, / - wstawiają operatory arytmetyczne.
<W> wstawia odwołanie do wartości innego wykresu.
<P> wstawia odwołanie do wartości innego parametru użytkownika.
Na poniższym zrzucie ekranu pokazane jest dodanie nowego parametru wyliczającego średnią arytmetyczną "temperatury wody powrotnej z sieci c.o." oraz "temperatury wody wyjściowej do sieci c.o.".
Poprzedni | Spis treści | Następny |
Własne zestawy wykresów | Początek rozdziału | Okno komunikatów |